BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Prisipažinkite ar vis dar bijote tamsos?

„Nuo tamsos tapo ne tik kad nesaugu, bet apima visiška depresija ir nusivylimas… Jau dabar grįžtant vakare tamsiomis gatvėmis šiurpas eina - mano galva, jei yra žibintas, jis ir turi šviesti. Jau vien dėl gatvių šviesų išjungimo nebebalsuosiu už konservatorius - atiduosiu balsą tiems, kurie aiškiai pasakys, kad šviesų neišjungs - ir man, ir mano vaikams bus saugiau”, - rašo Depresija pasivadinęs komentatorius.

Negatyvių nuotaikų persmelkti komentarai nėra retenybė - jie gausiai palydi dažną žiniasklaidoje pasirodantį straipsnį apie gatvių ir kiemų apšvietimo problemas. Iš komentarų skaičiaus bei įprastai ne pačia mandagiausia retorika trykštančių emocijų nesunku suprasti, kad paprastam miestiečiui tokie dalykai neabejotinai aktualūs. Jei gerbiamas skaitytojas linksta vertinti „virtualų tautos balsą” kaip perdėm karštakošišką, jis veikiausiai bent iš dalies bus teisus.

Vis dėlto nėra dūmų be ugnies - siūlyčiau pasvarstyti ir sau prisipažinti, kaip jaučiatės, jeigu jau sutemo, o jūsų vaikai dar nesugrįžo namo? Juolab, jeigu žinote, kad jiems neišvengiamai teks eiti apytamse gatve, kurioje švies tik kas kelintas žibintas? O jei dar gyvenate ne pačiame saugiausiame rajone?

Kodėl moderniame mieste, kokiu save mėgsta tituluoti Vilnius, vis dar esame priversti būgštauti, kad dėl tamsių gatvių kyla pavojus mūsų ir mūsų nuosavybės saugumui? Gal tokia politika susijusi su Lietuvos įvaizdžio formavimo strategija?

Save bandėme pristatinėti kaip drąsią šalį, tai gal dabar atėjo laikas tai įrodyti ekstremaliu būdu: mes drąsūs, nes nebijome dėl tokiomis gatvėmis vaikščiojančių artimųjų, puikiai jaučiamės žinodami, jog bus partrenkta vienu ar kitu pėsčiuoju daugiau ir net nebūgštaujame dėl lengvabūdiškų (bei primityvių) valdančiųjų sprendimų, svetingai kviečiančių visokio plauko nusikaltėlius dar aktyviau dirbti savo juodus darbus?

Sveikas protas sako, kad esant ypač sudėtingai ekonominei situacijai kaip tik reikėtų skirti daugiau dėmesio miesto saugumui. Didėjant nedarbui, mažėjant pajamoms, žmonėms vis tiek reikia iš kažko gyventi, o dabartinė vykdoma politika (kone „kas bus - tas bus, pagalvosim vėliau”) yra palanki nusikalstamumui išaugti. Prie tamsos, daugiau drąsos?

Neapšviestoje vietoje sunkiau pastebėti ir įsiminti nusikaltėlio bruožus, automatiškai būna prasta filmavimo kamerų vaizdo įrašų kokybė, kur kas lengviau pasislėpti. Taip pat sumažėja galimybė, kad patruliuojantys pareigūnai sugebės užkirsti kelią nusikaltimui ar nelaimei - juk ne kažin ką jie gali pamatyti iš savo važiuojančio automobilio tamsiame kieme ar skersgatvyje.

Taip pat tokiomis sąlygomis pėsčiųjų perėjose padidėja eismo nelaimių rizika. Kad tinkamas gatvių apšvietimas svarbus veiksnys mažinant avaringumą, manau, niekas nesiginčys. Turi būti užtikrinamas gatvių apšvietimas, nes vairuotojui patekus iš gerai apšviestos teritorijos į tamsą (ar atvirkščiai), regėjimas pablogėja ir reikia šie tiek laiko, kol akys pripranta - kas, be abejonės, sukelia nepageidaujamą riziką žmonių gyvybėms.

Žmogaus saugumas - brangesnis už elektros energiją. Taupyti vilniečių sąskaita nėra geras sprendimas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą